HESABIM

Yumurta

için 6 ürün bulundu

Yumurta


Sabah kahvaltısında mutlaka bulunması gereken, protein açısından oldukça zengin olan yumurta, damak tadınıza göre farklı lezzetlerde hazırlanabilir. İster az pişmiş, ister tereyağına kırarak pişirilmiş isterseniz de omlet şeklinde hazırlanabilen yumurta, sofraların vazgeçilmez besin kaynağıdır.


Sabah kahvaltısında sofraya konulan sıcacık yumurta; kıymalı, kavurmalı, sucuklu olarak da hazırlanabilir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda sağlıklı ve doyurucu olarak beslenmek isteyenler, yumurtayı ihmal etmemelidir. Yumurta; içinde barındırdığı A, B6, B12, D ve E vitaminleri ile çinko, demir, folik asit ve fosfor gibi birçok besin değerine sahiptir. Günümüzde en çok tüketilen yumurta, tavuk yumurtasıdır.


Yumurta kahvaltı haricinde de tüketilmektedir. Hamur işi olarak yapılan bazı mamullerde yumurta kullanılmaktadır. Kek yaparken yumurta kullanıldığı gibi börek ve poğaça hamurunda da bulunmaktadır. Ayrıca bu ürünlerin üzerinin güzelce kızarması için yumurta sarısı sürülmektedir.


Yumurta Fiyatları


Yumurta fiyatları, organik olmasına göre değiştiği gibi kolilerdeki sayılara göre de değişmektedir. 15’li yumurta kolisi ve 30’lu yumurta kolisi en çok tercih edilen çeşitlerdir. 10’lu ve 6’lı gibi küçük kolilerde de yumurta satışı yapılmaktadır. En uygun yumurta fiyatlarını a101.com.tr adresinde bulmanız mümkündür.


Organik tavuk yumurtası, tavuğun beslenmesi ile ilgilidir. Bu tavuklar suni yem ile değil doğada serbest gezindikleri yerlerde buldukları solucan veya diğer doğal gıdalarla beslendikleri için yumurtaları da organik olmaktadır. Bakanlık tarafından denetlenen ürünlerde, organik ürün sertifikası bulunmak zorundadır.


Yumurta Çeşitleri


Yumurta piyasasında köy tavuğu yumurtası, gezen tavuk yumurtası gibi çeşitli ifadelerin yayılması üzerine ilgili bakanlık tarafından düzenlemeler getirilmiştir. Buna göre yumurtalara çeşitli numaralar verilmiştir. 0 numaralı yumurta organik tavuklardan alınan yumurtaları, 1 numaralı yumurta, serbest dolaşan tavuk ürünü olduğunu, 2 numara yumurta kümeste beslenen özgür tavukların ürettiği yumurtaları, 3 numaralı yumurta ise kafes tavuğu yumurtası olduğunu göstermektedir. Çiftliklerde yetişen tavuklar suni yemlerle beslenmekte ve çok fazla hareket edememektedir.


Yumurtanın doyuruculuğu ve besleyiciliği bilim insanları tarafından kabul edilmekte ve tüketimi önerilmektedir. Özellikle sporla ilgilenenlerin, haricen tozunu edinebildikleri BCAA olarak adlandırılan dallı zincirli aminoasitleri de doğal olarak bulunduran yumurtada pek çok aminoasit bulunmaktadır. Yumurta kalsiyum açısından da zengin olan yumurta, kas ve kemik gelişimini de desteklemektedir.

Danger Icon

Sepetinizde seçtiğiniz ürün farklı ürünlerle bir arada bulunamaz.

adet ürün eklediniz
(Toplam ürün)
STOK ALARMI

Ürün stoğa girdiğinde
mail adresinize haber vereceğiz.

kapat
Ürün Favorilerinize Eklendi

Ürün favoriler listenize eklendi, Favorilerim menüsünden görüntüleyebilirsiniz.

Danger Icon

Sepetinizde seçtiğiniz ürün farklı ürünlerle bir arada bulunamaz.