HESABIM

Konserve

için 54 ürün bulundu
Filtreler
Marka
Satış Kanalı
Fiyat Aralığı

Konserve


Sebze ve meyveleri mevsimi olmadan tüketebilme seçeneklerimizden olan konserveler, oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Gelişen konserveleme teknolojisi ile sebzeler, baklagiller, meyveler, deniz ürünleri, et ürünleri gibi birçok ürün uzun süre bozulmadan ve lezzetini kaybetmeden muhafaza edilir. Aklınıza gelebilecek birçok besin maddesinin konservesini yapmak mümkündür. Sebze ve meyve konservesi dışında özellikle günümüzde hazır yemek konserveleri de oldukça popülerdir. Yemek hazırlamaya zamanı olmayan veya üşenenler için oldukça pratik bir metottur. Özellikle yapımı emek isteyen yaprak sarma, yaprak dolma, barbunya pilaki, kuru dolma gibi yemeklerin konservesini bulabilirsiniz.


Konserve Çeşitleri Nelerdir?


Konserveler de kendi içlerinde ürün gruplarına göre ayrılır. Sebze, meyve, türlü, baklagiller, hazır yemekler, deniz ürünleri en biline konserve çeşitlerindendir. Yemek pişirirken zamandan tasarruf etmenizi sağlayan yardımcı yemek konserveleri de mevcuttur. Bunlar genellikle haşlama olarak satılır. Mısır, bezelye, nohut, bezelye, garnitür bunlardandır. Bunların dışında közlenmiş biber, patlıcan salatası, zeytinyağlı yaprak sarma, barbunya pilaki, etli nohut yemeği, kahvaltılık soslarda konserve çeşitlerindendir.


Konserve Yiyecekler Sağlıklı Mıdır?


Konserveler üretilirken bir miktar ısı uygulandığı için ısı uygulanan her bir yiyecek biraz besin kaybına uğrar. Hangi yemeği pişirirseniz pişirin besin kaybına uğrayacağı için konservelerde de besin kaybına uğraması normaldir. Her bir yiyeceğin konservesi yapılırken uygulanan ısı da farklıdır. Mesela, domates asidik bir sebze olduğundan daha düşük ısıda konservelenir. C ve B vitamini ısıya en duyarlı vitaminlerdendir. Vitaminlerin bir kısmı suda çözünse bile vitamin değeri büyük ölçüde korunmaktadır. Konservelerin besin değeri saklanan süre ile de ilintilidir. Raf da kalım süresi ve evde tutma süresi uzadıkça besin değeri de eş zamanlı olarak azalacaktır.


Konserve Yiyecekler Nasıl Hazırlanır?


Hazırlama işlem konservesi yapılacak yiyeceğe göre değişkenlik gösterir. Sebzeler ve meyveler konservelemeden önce kabukları soyulur ve kıyılma işlemi yapılır. Renk ve lezzet kaybı olmaması için birçok yiyecek şoklama tekniği ile düşük ısıda şoklanır. Daha sonra konserveleme işlemi için hazırlanan yiyecek cam bir kavanoza koyulur. Hazırlanan konservenin türüne göre su, meyve suyu, şurup, tuzlu su ya da özel sos eklenir. Kavanoz kapağı hava almayan özel metotla kapatılarak vakumlanır. Yiyeceğin lezzetini ve besin değerini koruması için düşük ısıda daha kısa işlem süresi tercih edebilirsiniz.

Danger Icon

Sepetinizde seçtiğiniz ürün farklı ürünlerle bir arada bulunamaz.

adet ürün eklediniz
(Toplam ürün)
Ürünlerin Toplamı TL
Toplam TL
Sepeti Görüntüle
Sepeti Onayla Alışverişe devam et
STOK ALARMI

Ürün stoğa girdiğinde
mail adresinize haber vereceğiz.

kapat
Ürün Favorilerinize Eklendi

Ürün favoriler listenize eklendi, Favorilerim menüsünden görüntüleyebilirsiniz.

Danger Icon

Sepetinizde seçtiğiniz ürün farklı ürünlerle bir arada bulunamaz.