HESABIM

Çay

için 64 ürün bulundu
Filtreler
Marka
Satış Kanalı
Fiyat Aralığı

Çay

Türk içecek kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olan çay; sabah kahvaltıda, gün boyu iş yerinde, akşam evde sohbet sırasında ve misafirliklerde her zaman yudum yudum içilen bir lezzettir.

Çay ocakları ve kahvehanelerde olduğu kadar evlerde de sürekli bulunan çay, sıcak ve yumuşak içimi ile şekerli veya şekersiz olarak tüketilmektedir. Çay anında kek veya bisküvi veya tatlı ikramı ile tüketilebildiği gibi sade olarak da içilmektedir. Koyu sohbetler çay ile taçlandırılır. Çay ısmarlamak geleneğimizde güzel bir adet olarak yerini almıştır.

Çay Çeşitleri

Yağmuru çok seven bir bitki olan çay; fabrikalarda işlenerek içilecek hale getirilir. Çay, üretim şekline göre farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Çay çeşitleri arasında en çok tüketileni dökme (toz) çaydır. Bunun dışında poşet çay ve demlik poşet çay bulunur. Siyah çay çeşitleri arasında bulunan bu çaylar demleme şekilleri bakımından da ayrılırlar.

Dökme çay çaydanlığın demlik kısmında, kaynar suyun üzerine belirli ölçekte konularak demlenir. Çaydanlığın alt bölümünde su kaynarken, siyah dökme çay da demlik kısmında demlenmeye bırakılır. 500 gramlık veya 1 kilogramlık paketlerde bulunan dökme çay, tomurcuk çayı ile harmanlanarak demlendiğinde hem aroması hem tadı lezzetlenmektedir.

Siyah poşet çay, kaynar su dolu bardağa konularak pratik şekilde hazırlanabilir. Çaydanlıkta demlemeye gerek yoktur. Sıcak suda bir süre beklemesi yeterlidir. Daha çok iş yeri ve ofis gibi alanlarda kullanılır.

Demlik poşet çay ise çaydanlıkta demlik bölümünde dökme çay gibi demlenerek hazırlanır. Dökme çaya göre temizliği kolaydır. Çay içildikten sonra demlik içinde bulunan poşet çaylar rahatlıkla atılarak demlik temizlenebilir. Demlik poşet çaylar 50’li veya 100’lü gibi kutularda satılmaktadır.

Çaykur Turist çayı, Kamelya çayı, Filiz çayı, Tiryaki çayı gibi çeşitler sunmaktadır.

Bitki Çayları A101’de

Her gün içilen siyah çay çeşitlerinin yanı sıra bitki çayları da özellikle kış aylarında bolca tüketilmektedir. Ihlamur, adaçayı, kuşburnu, rezene, papatya, melisa gibi bitkilerden elde edilen bitki çayları grip ve nezleye karşı vücudun direncini artırarak vitamin takviyesi sağlamaktadır. Bu bitki çayları gibi yeşil çay ve beyaz çay da son yıllarda tüketiciler tarafından tercih edilmektedir.

Çay fiyatları gramajına, çeşidine, paketteki ürün sayısına gibi etkenlerle değişebilmektedir. En uygun çay fiyatları için a101.com.tr adresindeki çayları inceleyebilirsiniz.

Danger Icon

Sepetinizde seçtiğiniz ürün farklı ürünlerle bir arada bulunamaz.

adet ürün eklediniz
(Toplam ürün)
Ürünlerin Toplamı TL
Toplam TL
Sepeti Görüntüle
Sepeti Onayla Alışverişe devam et
STOK ALARMI

Ürün stoğa girdiğinde
mail adresinize haber vereceğiz.

kapat
Ürün Favorilerinize Eklendi

Ürün favoriler listenize eklendi, Favorilerim menüsünden görüntüleyebilirsiniz.

Danger Icon

Sepetinizde seçtiğiniz ürün farklı ürünlerle bir arada bulunamaz.