HESABIM

Ütü

için 17 ürün bulundu

Ütü


Günlük kıyafetlerimizin düzgün görünmesi ve kırışıklıkların giderilmesi için ütü gereklidir. İcadı 17. yüzyıl başlarına kadar giden ütü, bugünkü teknolojisine ulaşmadan önce kömürle ısıtılarak kullanılmaktaydı.


Ev hanımlarının en ağır işlerinden biri ütü yapmaktır. Pantolon, gömlek, çarşaf gibi kıyafet ve evde kullanılan diğer ütüye ihtiyaç duyan eşyalar, sıcak buharla ve ayakta zor bir süreç ile yapılan işlemden geçmektedir. Ütü yapmayı kolaylaştıran en önemli şey ise kuşkusuz ütünün kendisidir. İyi bir ütü, kırışıklıkları kolayca açacağından çok fazla efor harcamaya gerek kalmaz.


Kömürle kullanılan ütülerden bugünün üstün teknolojisi ile üretilen ütülere kadar birçok ütü çeşidi ortaya konulmuştur. Gelişen teknoloji ile insan gücüne dayalı bir zorlama olmadan makineler kolayca gereken işlemleri yapabilmektedir. Kırışıklıkları gidermek için kol gücüyle bastırmak yerine, ütünün buhar teknolojisinden güç almak daha kolay olacaktır.


Ütü Çeşitleri


Ütü sadece evde yapılan bir işlem değildir. Farklı kullanım alanları da vardır. Ütü çeşitlerine baktığımızda; ev tipi, profesyonel, kazanlı ve buharlı şeklinde bir geniş çeşit yelpazesi olduğu görülmektedir. Evde kullanılan ütüler genellikle elektrikli ev aletleri kategorisinde standart olarak üretilen ütülerdir. Tekstil atölyelerinde ve kuru temizleme firmalarında sanayi tipi ütü çeşitleri kullanılmaktadır.


Elektrikli ev aletleri üreten firmaların birçoğu ütü de imal etmektedir. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek üretilen ütüler, markaların yaptıkları AR-GE çalışmalarında ortaya çıkan sonuçlara göre farklılıklar gösterebilmektedir. Genel olarak ütülerde kırışıklıkların kolayca giderilmesi baz alınmaktadır. Ancak günümüzde teknolojiden yararlanarak üretilen bazı ütülerde yapay zekâya dayalı bazı özellikler görülmektedir. Kumaşın yapısını algılayabilen ve buna göre ütüleme seçeneğini ayarlayabilen ütüler bunlara bir örnek olarak gösterilebilir.


Ütü tabanlarının çizilmeye karşı daha dayanıklı hale getirmiş olan modeller, şok buhar özellikleri ile açılması zor kırışıklıkları düzeltme yeteneği olanlar, akıllı otomatik kapanma özelliği, kireç toplama haznesi olan ütü modelleri, ütüyü sıradan bir elektrikli alet olmaktan uzaklaştırıyor. Her ihtiyaca göre ortaya çıkan bu özellikler, ütü markaları tarafından geliştirilmektedir.


Ülkemizde satılmakta olan ütü markaları arasında; Altus, Arzum, Braun, Arçelik, Electrolux, Bosch, Kiwi, Singer, Rowenta, Arnica ve Tefal bulunmaktadır.


Hayatımızda şık bir giyim için ütülü kıyafetler oldukça önemli bir yer teşkil eder. Bunu sağlayacak olan da ütülerdir. İyi bir ütü hem kullanana sağladığı kolaylık açısından hem de elektrik tasarrufu açısından önemli avantajlar sağlamaktadır.

Danger Icon

Sepetinizde seçtiğiniz ürün farklı ürünlerle bir arada bulunamaz.

adet ürün eklediniz
(Toplam ürün)
STOK ALARMI

Ürün stoğa girdiğinde
mail adresinize haber vereceğiz.

kapat

Danger Icon

Sepetinizde seçtiğiniz ürün farklı ürünlerle bir arada bulunamaz.