HESABIM

Masaüstü Bilgisayar

için 1 ürün bulundu

Masaüstü Bilgisayar


Bugün kullanılan dizüstü bilgisayar (laptop), notebook, tablet gibi taşınabilir bilgisayarlar daha üretilmeden önce var olan masaüstü bilgisayarlar, bugün de donanımları ile hâlâ tercih edilmektedir.


Masaüstü bilgisayar, taşınması zor olduğu ve kurulu bir düzen gerektirdiği için bu ismi almıştır. Bu bilgisayarlar toplama bilgisayar olarak da bilinmektedir. Çünkü içinde bulunan parçaların her biri kullanıcının isteğine göre farklı marka ve özelliklerden seçilerek bir araya getirilmektedir. Dizüstü olarak kullanılan bilgisayarlarda alınan markaya ait donanımlar kullanılırken, masaüstü bilgisayarda işlemcisinden yazıcısına, ekran kartından monitörüne kadar her parça kullanıcının isteğine göre toplanmakta ve monte edilmektedir.


Masaüstü bilgisayarın donanımını oluşturan parçalar kasa adı verilen kutunun içinde toplanır. Kasa bilgisayarın içindeki donanımsal parçaların zarar görmemesi için bir koruyucudur. Kasanın içinde anakart (mainboard), işlemci (CPU), RAM, sabit disk (harddisk) gibi bilgisayarın düzgün ve hızlı bir şekilde çalışmasını ve bilgilerin depolanmasını sağlayan parçalar bulunmaktadır.


Masaüstü bilgisayarın çalışmasını sağlayan kasa ve içindeki parçaların yanı sıra, bu bilgileri ekrana taşıyacak olan bir monitör de önemli bir parçadır. Ekran kartı ile çalışan monitörlerde, gelişen teknoloji ile birlikte göz yormama, yüksek çözünürlük ve yüksek yenileme hızı aranmaktadır.


Dizüstü bilgisayarların narin yapısına karşın, masaüstü bilgisayarla sağlam yapıdadır. Bu nedenle ofislerde daha çok bu tür bilgisayarlar tercih edilmektedir. Harici klavye, mouse ve hoparlör ile günlük ofis işlerindeki performansı karşılayabilmektedir. Masaüstü bilgisayarların kullanım ömrü dizüstü bilgisayarlara oranla daha uzundur. Donanım ürünleri daha zor bozulmaktadır. Masaüstü bilgisayarda dikkat edilmesi gereken bir konu; bazı donanım parçalarının birbirleri ile uyumlu çalışmamasıdır. Bu nedenle masaüstü bilgisayar toplarken buna dikkat edilmelidir.


Masaüstü bilgisayarlar için bilinmesi gereken bir diğer konu da gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan hepsi bir arada bilgisayarlardır. Bu masaüstü bilgisayarları, adından da anlaşılacağı üzere parçaları ayrı ayrı toplamak yerine bir araya getirilmiş bilgisayarlardır. Bilgisayarın çalışabilmesi için gerekli tüm parçalar, önünde entegre bir ekran bulunan tek bir kasaya yerleştirilmiştir. Apple markasının iMac'lerinden olan Macbook bilgisayarlar ile Windows’un “all-in-one” ürünleri bu tür bilgisayarlardandır.


Masaüstü Bilgisayar Fiyatları


Her parçası ayrı ayrı toplanan masaüstü bilgisayarların fiyatı, kullanılan parçaların teknoloji düzeyi, markası, kapasitesi gibi etkenlere göre değişmektedir. Son üretilen bir işlemci ile bir önceki işlemci arasında fark olduğu gibi diğer tüm parçalarda da bu farklılık oluşmaktadır. Bu nedenle fiyatlar kullanıcının tercih edeceği parçalara göre artıp azalabilmektedir.


A101 10 binden fazla mağazası ve online alış veriş sitesi a101.com.tr adresinde en uygun fiyatlı masaüstü bilgisayar modellerini sunmaktadır.

Danger Icon

Sepetinizde seçtiğiniz ürün farklı ürünlerle bir arada bulunamaz.

adet ürün eklediniz
(Toplam ürün)
Ürünlerin Toplamı TL
Toplam TL
Sepeti Görüntüle
Sepeti Onayla Alışverişe devam et
STOK ALARMI

Ürün stoğa girdiğinde
mail adresinize haber vereceğiz.

kapat
Ürün Favorilerinize Eklendi

Ürün favoriler listenize eklendi, Favorilerim menüsünden görüntüleyebilirsiniz.

Danger Icon

Sepetinizde seçtiğiniz ürün farklı ürünlerle bir arada bulunamaz.